Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Şanışer ve 18 Adam Gündemde #SUSAMAM

SUSAMAM (2)

Türkçe Rap…. 90’lı yıllarda, Almanya’da yaşayan Türkler, bu müziğin ülkemize taşınmasında öncü oldular.

Cartel

Cartel’le başlayan Türkçe Rap hikayesi, Bilgin Özçalkan (Ceza), Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz), Tarık Gamert (Dr. Fuchs) gibi isimlerden oluşan Kuvvetmira, İzmir’den Yener Çevik, Almanya Berlin’den Fuat Ergin, İzmir’den Cash Flow ve Norm-Life grubunun kurucuları olan Erman-Ender gibi isimlerle zirveye doğru yükselişini sürdürmüş ve günümüzde de popüler olan Türkçe Rap şarkıları artık müzik listelerinde 1 numaralarda, TT listelerinde en tepelerde kendilerine yer bulmaya başlamıştır.
Her geçen gün popülerliğini arttıran Türkçe Rap, son günlerde de Şanışer ve beraberindeki 18 rapçinin seslendirdiği #SUSAMAM ve Ezhel’in Olay şarkısıyla gündem oldu.

Susamam Şarkısında #doğa konusu Fuat Ergin tarafından işlendi.

MTM Medya Takip Merkezi Dijital Medya Listening Servisi Digilup verilerine göre #SUSAMAM ve Ezhel’in Olay şarkısı ; yaklaşık 500 Bin sosyal medya paylaşımına yansıdı.
Özellikle Şanışer ve ona eşlik eden Fuat, Ados, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Sokrat St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe, Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga B, Mirac, Mert Şenel, Kamufle gibi rapçilerin yer aldığı SUSAMAM şarkısı yayınlandığı günden bu yana YouTube trend videolarda 1 numaradaki yerini korurken, Twitter’da da uzun süre TT listesinde 1. sırada yer aldı.
#SUSAMAM şarkısının ilk saniyelerinde, müziğin toplumu “gerçeklerden uzaklaştırarak, eğlendirmesi” işlevine dikkat çekilmiş , fakat bu şarkıda böyle bir amacın güdülmeyeceği belirtilerek, müzikle toplumsal yarar adına bir şeylerin başarılabileceği mesajı verilmiş.

SOKRAT ST’nin konusu #Eğitim

Şarkıda ele alınan konular arasında; #Doğa , #Kuraklık, #Hukuk , #Adalet , #Türkiye #İstanbul , #Eğitim , #Sorgulamak , #KadınHakları, #Gurbet , #HayvanHakları , #İntihar, #Faşizm , #Sokak, #Trafik gibi toplum yararı amacı güdülen, sorunların dile getirildiği başlıklar var.

Susamam şarkısı yayınlandığı 5 Eylül tarihinden itibaren 2 gün içinde YouTube’da yaklaşık 9 Milyon izlenmeye ulaşırken, şarkıyla ilgili bir çok tanınan isim sosyal medya hesapları üzerinden paylaşım yaptı.

İşte Susamam Şarkısı ve şarkı hakkındaki paylaşım yapan ünlü isimler: