Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Sen Çal Kapımı yine zirvede

MTM Medya Takip Merkezi’nin profesyonel sosyal medya dinleme servisi Digilup verilerine göre, bu hafta yerli dizilerle ilgili milyonlarca paylaşım yapıldı.

Haftalardır zirvedeki yerini koruyan Sen Çal Kapımı, geçtiğimiz hafta zirveyi Maraşlı’ya bırakmıştı. Bu hafta, sosyal medya yansımalarını arttıran Sen Çal Kapımı, zirveye geri döndü.

Atv’de yayınlanan Maraşlı dizisi ise yine en çok konuşulan dizilerden oldu ve 2. Sıraya yerleşti.

Mucize Doktor yükselişte

Fox Tv’de yayınlanan ve otizmli bir doktorun hikayesini anlatan Mucize Doktor dizisi, bu hafta öne çıkan dizilerden oldu. Geçtiğimiz haftaya oranla, 6 kattan fazla artan yansımalarla, 5. Sıraya yükselen Mucize Doktor’da Ali Vefa’nın hikayesi ilgiyle takip edildi.

Son haftalarda ünlü oyuncuların kadrosuna katıldığı diziyle ilgili paylaşımlarda, Ali ve Nazlı’nın ilişkisi en çok yorumlanan konulardan oldu. Ali’nin uzmanlık hedefi ve hastanedekilerin desteği de sosyal medyaya yansıdı.

Camdaki Kız ile yeni bir tartışma

Televizyon kanallarındaki “Gerçek Hayat Hikayeleri” konseptinin son projesi Camdaki Kız, her hafta yeni bir tartışma konusuyla sosyal medyada gündem oluyor.

Her ne kadar, yoğun psikolojik baskının izleyiciyi rahatsız ettiği belirtilse de dizi ilgiyle takip edilmeye devam ediyor. Bu hafta Camdaki Kız ile ilgili yorumlarda, annesinin baskısı altında yaşayan Nalan’ın bekaret kontrolü sahnesi öne çıktı. İzleyiciler, kitapta olmamasına rağmen böyle bir sahneye dizide yer verilmesini eleştirirken, doktorlar da mesleklerinin kötü yansıtıldığına dair tepkilerini paylaştı.

Gülseren Budayıcıoğlu’ndan açıklama

Gülseren Budayıcıoğlu’nun, gerçek hayat hikayelerini anlattığı kitaplarının, dizilerle televizyon izleyicileriyle buluşmasına dair oluşturulan konsept, son zamanlarda dizi gündeminde en çok yer alan konulardan.

Sosyal medyada, psikolojik baskısı olan bu hikayelerin ekrana taşınması eleştirilirken, Gülseren Budayıcıoğlu kendi hesabından yaptığı açıklamalarla adeta bu tartışmalara cevap verdi. Budayıcıoğlu, dizilerle ilgili, bu tarz hikayeleri kendi hayatında yaşayan insanlardan sık sık mesaj aldığını belirtti.

@drbudayicioglu hesabından yapılan paylaşımlardan birinde, Tubitak 220452. Türkiye yarışmasında Ankara bölge finaline seçilen araştırma sonuçlarıyla ilgili bilgi verildi.

Budayıcıoğlu’nun aktardığı araştırma sonuçları şöyle; “Katılımcıların %82’sinin bu dizilerden en az birini izlediğini, bugüne kadar hiç dizi izlemeyen kişilerin %57’sinin bu dizileri izlemeye başladığını ve dizilerin televizyon dışında başka platformlarda da izlendiğini, bu dizilerden sonra Psikiyatrik yardım almaya %95 oranında daha sıcak baktıklarını, dizideki karakterlerin çoğuyla %57 oranında kendilerinde benzerlik bulduklarını, psikolojik konuların işlenmesini %80 oranında olumlu bulduklarını, dizilerin izlenme nedeninin %90 oranında senaryo ve hikayeye bağlı olduğunu gösterdi. Sonuç olarak bu araştırma toplumun psikolojik temalı dizilere olumlu baktığını, bu kadar izlenmesindeki en önemli unsurun senaryo ışığında psikolojik teması olduğunu, toplumda yeni bir bakış açısı oluşturabildiğini ve insanları olumlu etkileyebildiğini göstermiştir. “

İşte, Digilup Top 10 listesinin ikinci 10 sıralamasında yer alan yerli dizilerin son haftadaki ileti sayıları:

11 Kardeşlerim ATV #Kardeşlerim 36.500
12 Teşkilat Trt 1 #Teşkilat 34.600
13 Camdaki Kız Kanal D #CamdakiKız 33.900
14 Masumlar Apartmanı TRT 1 #MasumlarApartmanı 25.200
15 Alev Alev Show Tv #AlevAlev 23.700
16 gönül dağı TRT 1 #GönülDağı 22.800
17 Arka Sokaklar Kanal D #ArkaSokaklar 22.500
18 Bir Zamanlar Kıbrıs TRT 1 #BirZamanlarKıbrıs 19.200
19 Kırmızı Oda TV 8 #KırmızıOda 13.200
20 Akıncı ATV #Akıncı 12.000