Koronavirüs tedbirleri kapsamında, okulların uzaktan eğitim modeline geçmesi, en fazla Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ve Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS)’ye girecek öğrencileri endişelendirmişti.

Sınavlara nasıl hazırlanacakları, sınavın ne zaman olacağı ve sınava nerede girecekleri konusunda endişeli olan öğrenciler, aileleriyle birlikte, gelişmeleri yakından takip ediyor.

Sınav tarihleriyle ilgili; LGS’nin 7 Hazirandan 20 Haziran’a ertelendiği, YKS’nin ise 25-26 Temmuz’dan 27-28 Haziran’a alındığı açıklandı. Öğrencilerin LGS’ye kendi okullarında gireceği de açıklanan başka bir konu oldu.

Sınavlarla ilgili gelişmeler, sosyal medyada da gündem oldu. Digilup sonuçlarına göre, 2 milyona yakın paylaşımda, iki sınav ile ilgili açıklamalar yorumlandı.

YKS tarihi öne çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya hesabından, sınav ile ilgili kararlar açıklandı. Öğrencilerin, bir çok konudan muaf tutulacağı ve sınav süresinin arttırıldığı belirtildi. Baraj puanının da 170’e çekilmesiyle, sınav sürecinin daha rahat geçirileceği vurgulandı.

Muhalefet partilerinin liderleri, tarihlerin değiştirilmesi ile ilgili karara tepki gösterdi.

Gençlerden #ykstarihimedokunma çağrısı

Başta sınava girecek gençler olmak üzere, sosyal medya kullanıcıları, sınav tarihinin değiştirilmemesi için #ykstarihimedokunma çağrısında bulundu.

Sınavlarda yapılan değişikliklerin, gençler üzerinde olumsuz etki bırakacağını belirten, paylaşımlar yapıldı.

Norm Ender de gençlerin tepkisine destek oldu.

Ece Üner’in yorumu alkışlandı

Show TV Ana Haber sunucusu Ece Üner, haber bülteninde, kendi yaşadıklarından örnekler vererek, tarih değişikliğini yorumladı. Kararı eleştiren Üner, sözlerini
“Genç Farsça bir kelime, hazine demek, hazineye kıyılır mı hiç?”  cümlesiyle sonlandırdı.

Sosyal medya kullanıcıları, Ece Üner’in bu yorumla bir çok kişinin düşüncesini çok net bir şekilde ifade ettiğini belirtti.

Üner’in yorumunu dinlemek için tıklayın: https://www.tivitrend.com/ece-unerin-yks-yorumunun-gundem-olmasi-108564i.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir