Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Sosyal Medya Dinlemenin Avantajları

Sosyal medya dinleme; müşteri geri bildirimlerini, doğrudan markadan söz eden belirli anahtar kelimeleri ya da sektörle ilgili tüm paylaşımları kapsar. Sosyal medya dinleme ile bugüne kadar pek çok şirket başarıya ulaşmış ve elde ettiği bilgiler sayesinde kendini geliştirme noktasında olumlu sonuçlar almıştır. Firmalar, sosyal medya verilerini dinleyerek, nasıl başarıya ulaştı? Bazı vakaları inceledik.

Fiyat Krizi PR Başarısına Nasıl Dönüştü?

Uluslararası bir havayolu şirketi, bir uçuşunun fiyatlandırmasında hata yapınca, fiyatlar bir hayli düştü. Düşük fiyattan yararlanmak isteyen tüketiciler acele ettiler ve bunu değerlendirmek istediler. Bu durumu kontrol altına almayı hedefleyen şirket, sosyal medya dinleme sürecine girdi. Hatalı biletlerden gelen yorumlar, bahsetme, katılım ve erişimde büyük bir artışa neden oldu. Çıkan kriz sonucunda, yakından yaptıkları sosyal medya dinleme çalışması ile süreci kontrol altına alabildiler Peki, fiyat krizi PR başarısına nasıl dönüştü? Şirket ortaya çıkan krizden en az seviyede etkilenmek ve krizi fırsata dönüştürmek istedi ve bu noktada sosyal medya verilerinden faydalandı. Sosyal medya dinleme yoluyla elde edilen verileri analiz ederek, hızlı aksiyon aldılar ve kriz yönetiminde başarılı oldular, marka itibarlarını koruyabildiler.

Yemek Kiti Şirketi Sosyal Medya Dinleme ile İşini Nasıl Geliştirdi

Sosyal medya dinleme sonuçları, müşteri geri bildirimlerini, doğrudan markadan söz eden belirli anahtar kelimeleri ya da sektörle ilgili tüm paylaşımları kapsar. Sosyal medya dinleme sonuçlarıyla başarıya ulaşan başka bir örnekte, bir yemek kiti şirketinin çalışmalarını inceleyebiliriz. Bu şirket, daha önce sosyal medya verilerini manuel olarak topluyordu. Bu durum, çok zaman ve enerji harcanmasına sebep oluyordu. Bunun yanı sıra önemli bilgiler de gözden kaçabiliyordu. Firma, profesyonel bir sosyal medya dinleme sistemi ile pazarlama stratejisini geliştirmek için bir adım attı. Pazarlama ve iletişim ekipleri, performansını ve verimliliğini artırmak için sosyal medya dinlemeye yöneldi. Bu sayede tüketici içgörülerini tanımlayabildiler ve kendi stratejileri için anlamlı verilere dönüştürebildiler.

Pizza Şirketi Sosyal Medya Dinlemeden Nasıl Faydalandı?

İnsanlar, günlük hayatta sürekli neleri sevdiklerini ve neleri sevmediklerini söylerler. Artık bu yorumlarını, sosyal medya paylaşımlarına da yansıtıyorlar. Sosyal medya dinleme sayesinde de insanların söylediği kişisel bilgilere ulaşma imkanı bulunuyor. Sosyal medya dinleme iki adımda gerçekleştirilen bir süreçtir. İlk adımda markanızın ve sektörünüzün tartışıldığı halka açık kanalları izlemeniz gerekir. İkinci adımda ise markanızın genel performansındaki kalıpları bulmanız için elde ettiğiniz bilgileri analiz etmeniz gerekir.

Sosyal medya dinleme ile kendi alanındaki sonuçları inceleyen bir pizza şirketinin, nasıl başarıya ulaştığını inceledik. Firma, daha fazla kişiye ulaşmak ve markasını duyurabilmek için sosyal medya dinleme yönteminden faydalandı. Görsel takibi ile tüketiciler tarafından oluşturulan içerikleri analiz ederek veriler elde etti. Görsel tanıma sayesinde sosyal medya platformlarında yayınlanan pizzaların fotoğrafları tespit edildi. Pizza seven müşteriler ile hızlı etkileşim kurarak yeni müşteriler elde etti ve işini büyüttü.

Sosyal medya dinleme ile elde edilen bilgiler marka ve müşteri arasındaki bağın derinleşmesini sağlayabilir. Müşterilerinizin neleri sevip sevmediklerini biliyorsanız, bunu her fırsatta dile getirerek müşterilerinizin ilgisini çekebilirsiniz. Böylece daha fazla müşteri katılımına yol açma imkanına ulaşabilirsiniz. Tüm bunlar sosyal medya takibi sürecini de içine alan bir süreçtir.

Profesyonel bir sosyal medya dinleme platformu olan DigiLUP ile siz de ilgi alanınızdaki konuları yakından takip edebilir; sentiment analizi, erişim&etkileşim değeri, lokasyon, yayılım haritası gibi sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya dinleme konusunda, profesyonel bir platform kullanmak ve uzman ekibimizden bilgi almak için, bizimle iletişime geçebilirsiniz: digilup@medyatakip.com