Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Hazırlanır?

Günümüz dünyasında sosyal medya kullanan insanların sayısı günden güne artıyor. Sosyal medya kanalları birçok alanda oldukça aktif bir şekilde hedefe ulaşmak için köprü görevi üstleniyor. İşletmeler sosyal medya hesapları açarak müşteriyle iletişime geçmeye çalışıyor. Birçok işletme, sosyal medyada hedef kitlesine ulaşmaya çalışırken sosyal medya stratejisi geliştiriyor. Sosyal medya stratejisi, işletmelerin sosyal medyada hedeflerine ulaşabilmesi için yaptıkları planlamaları içeren bir çalışmadır. Sosyal medya stratejisi, işletmelerin hedef kitlesine ulaşma, bilinirliğini arttırma, müşteri memnuniyetini ve satışları arttırma gibi hedeflerle yaptığı çalışmalardır. Sosyal medya hesabı açtıktan hemen sonra belirli bir planlama ile sosyal medya stratejilerini uygulamak gerekir. Bu nedenle işletmeler, detaylı araştırmalar yapıp önceden izlemesi gereken yolu belirlemelidir. Peki, sosyal medya stratejisi nasıl hazırlanır? İçeriğimizde bu soruya cevap bulabileceğiniz en önemli 4 konuya değindik. Hazırsanız başlayalım!

Müşterilerin Problemleri Hakkında Gözlemler Yapın

Sosyal medya stratejisi hazırlarken dikkat etmeniz gereken şeylerin başında müşteri şikayet ve istekleri gelmelidir. Müşterinin problem yaşadığı ve değiştirmenizi istediği unsurlara dikkat ederek müşterinin kalbini kazanmaya özen göstermelisiniz. Bu durumları gözlemlerken; müşterilerin yorumlarını, geri dönüşlerini, ürün ya da hizmeti satın aldıktan sonra işletmeye belirttiği düşüncelerini göz önünde bulundurarak analizler yapmalısınız.

Müşterilerin problemlerine çözüm sağlamak hedef kitleyi tarafınıza çekebilmek için önemli bir husustur. Aynı zamanda problem yaşayan müşterinin tekrar güvenini kazanmış olursunuz. Bu sayede hedef kitlenizde azalmaların aksine artışlar yaşanmaya devam eder.

Rakiplerinizin Müşterilerinin Mutsuz Olduğu Konuları Tespit Edin

Sosyal medya stratejisi hazırlarken sadece kendi tarafınıza bakmak yerine rakip taraflara da bakmanız gerekir. Rakip işletmeler hakkında analiz yaparak sizden daha iyi ve daha kötü olduğu yönlerini tespit ederek, bu hususlara göre kendi işletmenize bir yol çizebilirsiniz. Özellikle rakiplerinizin müşterilerinin mutsuz olduğu konuları tespit ederek bu konularda çalışmalar yapabilirsiniz. Bu sayede rakiplerinizden daha iyi görünürsünüz ve rakiplerinizin kitlesini tarafınıza çekme şansını elde etmiş olursunuz.

Potansiyel Müşterilerinizin Güncel Çözümlerini Takip Edin

Sosyal medyada başarılı olmak için potansiyel müşterilerinizin güncel çözümlerini takip etmeniz gerekir. Burada potansiyel müşteriniz yani hedef kitleniz karşılaştığı bir sorunla nasıl başa çıkıyor, sorunu aşabilmek için nasıl çözüm üretiyor? Bunlara dikkat etmelisiniz.

Ürün ve Hizmetlerinizi Topladığınız Bilgilere Göre Konumlandırın

Ürün ve hizmetlerinizi yaptığınız analiz ve çalışmalar sonucunda topladığınız bilgilere göre en doğru şekilde konumlandırmanız gerekir. Yine rakip analizi yaparak doğru ve yanlış konumlandırma hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Fakat sosyal medya stratejisi hazırlarken bu maddede dikkat etmeniz gereken en önemli unsur; potansiyel alıcının ürün ya da hizmeti nasıl gördüğünü öğrenip sonrasında konumlandırma işlemi yapmanızdır. Bu kısımda alıcı tarafından bakıp onlarla empati kurmanız gerekir.

Maddelerin hepsi birbiriyle bağlantılı olduğu için eksik ya da hatalı bir sosyal medya stratejisi sizi hedefinize ulaştırmayabilir. Bu nedenle sosyal medyada başarıya ulaşmak için; sosyal medya stratejisi hazırlarken bu 4 maddeyi eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir. Sosyal medya stratejisi ve daha fazlası için bilgi almak üzere diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz. DigiLUP ekibi olarak geleneksel ve dijital medya takibini birbirine entegre ederek, bütünleşik medya çözümleri sunmayı ve kullanıcıya ekstra fayda sağlamayı amaçlıyoruz. DigiLUP, Medya Takip Merkezi’nin, Twitter’ın partneri olan global iş ortağı ile güçlerimizi birleştirip, Türkiye’nin en kapsamlı dijital medya takibi ve ölçümlemesini yaparak bu alanda çığır açan bir dijital medya dinleme platformudur. Dijital medya takibinde profesyonel bir platform kullanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.