Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Sosyal medyada Dijital Platformlar konuşuluyor

RTÜK, dijital platformları denetim kapsamına aldığını açıkladı. Bu açıklamayla birlikte, gözler dijital platformda, sansürsüz dizi ve film yayınlayan Netflix, Blu Tv, Puhu Tv gibi sistemlere çevrildi.

Özellikle Netflix’de yayınlanan bazı yapımların; alışılmışın dışında cinsel, şiddet, dini konular içermesi, bir süredir tartışma konusuydu. RTÜK’ün kararı, bu yayınların rahatsız ettiği kitle tarafından memnuniyetle karşılandı.

Sosyal medya kullanıcılarının bir kısmı ise ücretini ödediği hizmete sansür uygulanmasına tepki gösterdi.

DigiLUP’ın konuyla ilgili yaptığı sosyal medya dinleme sonuçlarına göre; sansürlenmesi gerektiği düşünülen yayınlar, denetleme kararına karşı çıkanlar, platformların yorumu, 80 bini geçkin iletide yorumlandı.

Karar tüm dijital platformlar için verilmesine rağmen, öne çıkan dijital platform Netflix oldu. Bugün TT listesine giren #Netfliximedokunma hashtagiyle de karara karşı yapılan paylaşımlar yoğunlaştı.

Sosyal medya kullanıcıları ikiye bölündü

Kararla ilgili RTÜK’ü alkışlayan sosyal medya kullanıcıları, platformlardaki yayınların rahatsız edici boyutlarını öne çıkaran detaylara değindi.

Kararı eleştiren sosyal medya kullanıcıları ise #SansüreHayır  #RtüklüNetflix RTUKSansürüneHayır gibi hashtaglerle, kararın özgürlüğü kısıtlayıcı olduğunu belirtti.