Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Spotify da ses temelli sosyal medya uygulaması getiriyor

Spotify CEO’su Daniel Ek, Nisan ayında yaptığı açıklamayla Clubhouse benzeri bir özelliğin sinyallerini vermişti. Bugün itibariyle şirket Greenroom uygulamasıyla ses temelli sosyal medya aracını duyurdu.

Clubhouse ile başlayan ses temelli sosyal medya furyasına Twitter, Discord ve Facebook’un ardından Spotify da bu hamleyle katılmış oldu.

iOS ve Android uygulama marketlerinde yerini alan Spotify Greenroom şimdilik yalnızca İngilizce dilinde ve 135 ülkede aktif.

Spor, kültür ve Müzik alanlarında sesli canlı yayınlar yapılmasına imkan tanıyan Greenroom’un yakında Spotify’ın aktif olduğu tüm pazarlarda yayınlanması bekleniyor.

Mesajlaşma özelliği de var

Spotify Greenroom’un mesajlaşma özelliği ile rakiplerinden ayrışacak gibi. Sesli odalardaki sunucular, mesajlaşma özelliğini diledikleri zaman açıp kapatabiliyorlar. Ayrıca sunucular, oturum bittiğinde, oturumun ses dosyasını isteyebiliyor. Böylece bu ses dosyasını düzenleyerek, podcast olarak yayınlama imkanına kavuşuyorlar. Bu noktada Spotify’ın podcast içeriklerini artırmak için bir yol seçtiğini söylenebilir.