Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Twitter’da bot hesaplar için yeni karar

Twitter bot hesaplar için yeni bir düzenleme getirdi. Sosyal medya sonuçlarını önemli oranda etkileyen bot hesaplar, Twitter’ın bir süredir üzerine çalıştığı bir konuydu. Popüler platform, bot hesaplarla ilgili yeni kararını duyurdu. Artık bot hesaplar ifşa edilecek.

Twitter, iyi niyetle oluşturulan bot hesapların anlaşılacağı yeni özelliğini, dünya genelinde kullanıma açtı. Birkaç ay önce test edilen özellik, ilk aşamada 500 aşamada aktif edilmişti.

Artık bot hesap olduğunu açıkça belirten kullanıcılar, bu bilgileri profillerinde de gösterebilecek. Twitter bot hesaplar ile ilgili bu gelişme, sosyal medya sonuçlarının farklı okunabilmesini sağlayabilecek.

Troll olarak algılanan bot kelimesi, genel olarak olumsuz bir çağrışım oluşturuyor. Ancak Twitter; deprem uyarıları, haber takibi, coronavirüs verileri gibi, faydalı bilgiler paylaşmak için açılan bot hesaplar olduğunu da açıkladı. Yeni özellik ile iyi ve kötü bot hesapların birbirinden ayrılması sağlanabilecek.

Hesabın bot olduğu belirtilecek

Twitter’daki bot hesabın profilinde, küçük bir robot simgesiyle otomatikleştirildi bilgisi görülecek. Söz konusu botun asıl sahibinin kim olduğu da belirtilecek. Ayrıca, otomatikleştirildi bilgisi, botun hem eski tweetlerinde, hem de yeni tweetlerinde herkese açık bir şekilde görülecek.

Bu özellik, Twitter’ın API’si aracılığıyla oluşturulan bot hesapları destekleyecek. Twitter platformda yararlı bilgiler paylaşılması şartıyla botlara bizzat izin veriyor. Hatta şirketin bu tarz hesaplar için ayrı bir politikası da mevcut.

Otomasyon kuralları başlıklı yazıda bu politikalar şöyle özetleniyor:

  • Tweetlerle otomatik olarak yararlı bilgiler yayınlayacak çözümler üretebilirsiniz.
  • İçeriğinizle ilgilenen kullanıcılara otomatik olarak yanıt veren yaratıcı kampanyalar yürütebilirsiniz.
  • Direkt Mesajlarda kullanıcılara otomatik olarak yanıt veren çözümler üretebilirsiniz.
  • Kurallarımızla uyumlu olmak şartıyla insanlara yardımcı olacak yeni şeyler deneyebilirsiniz.
  • Uygulamanızın, iyi bir kullanıcı deneyimi sunarak sorunsuzca çalıştığından ve bu performansı ilerleyen zamanlarda da koruduğundan emin olmalısınız.

Twitter sözcüsü, bugünden itibaren küçük veya büyük tüm bot hesaplarda kullanılmaya başlanan yeni sistem hakkında açıklama yaptı. Sözcü, “Twitter’daki tüm hesaplar kurallarımıza tabidir. Etiket yalnızca isteğe bağlı olduğundan, şu anda etiket kullanmayı seçen hesapları denetlemeyeceğiz. Bir hesabın kuralları ihlal etmesi durumunda, standart raporlama süreci işleyecektir.” dedi.

Sosyal medya platformlarıyla ilgili güncel bilgilere, DigiLUP blog sayfasını ve DigiLUP sosyal medya hesaplarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için, bizimle iletişime geçin: digilup@medyatakip.com