Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Uzaktan eğitim süreci sosyal medyada

Coronavirüs tedbirleri kapsamında, 16 Mart’ta tatil edilen okullar, 23 Mart itibariyle uzaktan eğitime başladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yakından takip ettiği ve sık sık açıklama yaptığı, eğitimin dijitalleşerek eve taşınması süreci, öğrenci, öğretmen ve velilerin alışmaya çalıştığı bir uygulama oldu.

Bu hafta pazartesi günü itibariyle başlayan uzaktan eğitim süreci, yaşanan aksaklıklar, tecrübeler, televizyondaki öğretmenler, bazı video içerikleriyle birlikte sosyal medyada da yorumlandı.

1 milyonu aştı

MTM Medya Takip Merkezi’nin profesyonel sosyal medya dinleme servisi Digilup verilerine göre, uzaktan eğitim paylaşımları 1 milyon iletiyi aştı.

Sosyal medya kullanıcılarının büyük çoğunluğu, bu süreçte yaşadığı tecrübeleri paylaşımlarına yansıttı. Veliler, çocuklarının ev ortamındaki eğitim görüntülerini postlarına ekledi.

Eba öne çıktı

Eğitim Bilişim Ağı olarak tanımlanan EBA sistemi, televizyon ve internetten eğitim uygulamalarını sunarak, bu sürecin merkezine yerleşti.

Her ne kadar, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA ile ilgili detaylı açıklamalarla sistemin hazır olduğunu anlatsa da sistem ile ilgili bazı aksaklıklar yaşandı.

Başta sisteme giriş yapılamaması olmak üzere, eğitim videolarında rastlanan idam/ölüm sahneleri, öğretmenlerin tarzı, hatta bazı kamera arkası görüntülerin eğitim videolarına yansıması, EBA yorumlarında öne çıktı.

Sisteme geçmeden önce, uzaktan eğitimin nasıl olacağı ile ilgili, çeşitli kanallardan bir çok açıklama yapan Bakan Selçuk, aksaklıklara dönük de açıklama yaptı.


Tüm süreçle yakından ilgilenen Ziya Selçuk, yaşanan aksaklık dolayısıyla duyduğu üzüntüyü paylaştı.
Resim

Bakana destek

Uzaktan eğitim sistemi ile ilgili bazı sosyal medya kullanıcıları sisteme eleştirilerini sunarken, bazı sosyal medya kullanıcıları bakanı destekledi.

İşte sosyal medya yorumlarındaki bazı başlıklar:

Can Ataklı’nın gündeme getirdiği türbanlı öğretmen

Adnan Menderes’in idam sahnesinin, ortaokul eğitim videolarına dahil edilmesi

Ziya Selçuk için açılan #ziyaselcukistifa hashtagi

Bakana destek olan paylaşımlarda yer verilen; #ZiyaSelçukİyikiVarsın – #ZiyaSelcukYanındayız – #ziyaselcukiyikivar – #ZiyaSelcukYalnızDegildir – #iyikivarsınZiyaSelcuk hashtagleri.

EBA sisteminde yaşanan erişim sıkıntıları

Görme engellilerin sisteme ulaşamamasının, #GörmeEngellilereEbaKapalı hashtagiyle TT olması.

Ev ortamında eğitimlerini sürdürmeye çalışan öğrencilerin, mizahi yorumları.