Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Aşı umudunda iki marka ve iki bilim insanı

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 virüsüyle ilgili gelişmeler, yakından takip edilirken, aşı ile ilgili çalışmalar umutla bekleniyor.

Virüse karşı geliştirilecek aşının, virüsle mücadelede önemli bir etkisi var. Bu noktada, çeşitli ülkelerde, bilim insanları ve ilaç şirketleri bir çok çalışma yapıyor.

Son günlerde ise tüm dünyaya umut veren bir çalışma sunuldu. BioNTech ve Pfizer şirketlerinin ortak çalışması olarak duyurulan aşı gelişmelerinin arkasında ise Türkiye kökenli iki bilim insanı Uğur Şahin ve Özlem Türeci var.

Dünya dinliyor

MTM Medya Takip Merkezi’nin profesyonel sosyal medya dinleme servisi Digilup verilerine göre, tüm dünyada sosyal medya kullanıcıları 2 milyonu aşkın paylaşımında, bu gelişmeden bahsetti.

Donald Trump kendi hesabından, bu aşı gelişmesinin duyurulmasıyla ilgili, ABD seçimiyle bağlantılı bir mesaj paylaştı.

Türkiye’den de yoğun ilgi gördü

Aşı ile ilgili gelişmeleri yakından takip edilmesinin yanı sıra, çalışmaların Türkiye’den Almanya’ya göç eden bir ailenin çocukları olan 2 bilim insanı tarafından yapılması, Türkiye’de de 100 bini aşkın paylaşıma konu oldu.

Tüm dünyada en fazla etkileşim alan paylaşımlardan biri Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından yapıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı konusunda, Profesör Doktor Uğur Şahin ile telefonda görüştüğünü ve gelişmelerli ilgili bilgi aldığını, ifade eden paylaşımda bulundu.

Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin The Times’a kapak olması, Türkiye’deki sosyal medya kullanıcıları tarafından gururla karşılandı.

İki bilim insanını anlatan haberlerde, Özlem Türeci yerine, Uğur Şahin’in eşi yazılması, başta Can Yılmaz, Rahşan Gülşan, Sarp Apak gibi popüler kişiler olmak üzere, bir çok sosyal medya kullanıcısı tarafından eleştirildi.