Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Ekranlardaki psikolojik mücadele sosyal medya gündeminde

MTM Medya Takip Merkezi’nin profesyonel sosyal medya dinleme servisi Digilup verilerine göre, bu hafta yerli dizilerle ilgili paylaşımlarda, popüler dizilerin yanı sıra, yeni bir konu öne çıktı.

Gülseren Budayıcıoğlu’nun, gerçek hayat hikayelerini anlatan kitaplarından uyarlanan dizilere yeni projeler eklendikçe, yeni tartışmalar başladı.

Tv 8’de Doğduğun Ev Kaderindir, TRT 1’de Masumlar Apartmanı, Tv 8’de Kırmızı Oda ile birlikte, izleyicinin ilgisini çeken gerçek hayat hikayeleri, oyuncuların performansıyla da çok konuşulmuştu. Özellikle; Binnur Kaya, Ezgi Mola ve Merve Dizdar, hatta dizilere konuk olarak katılan Melisa Sözen, Burcu Biricik, Erkan Petekkaya gibi ünlü oyuncular, performanslarıyla izleyicinin takdirini kazanmıştı.

Camdaki Kız yorumları değiştirdi

Doğduğun Ev Kaderindir’de hikayede eğlenceli kısımlar olması, Kırmızı Oda’da hikayelerin başlayıp bitmesi dolayısıyla, bu tarz bir tartışma başlamamıştı. Ama Masumlar Apartmanı’nda, Naci’nin gitmesiyle Safiye’nin iyileşmemesi, hatta Gülben, Han ve Neriman’ın da sıkıntılı durumlarının gösterilmesi, izleyicinin diziyi eleştirmesine sebep oldu.

Kanal D’de yeni yayınlanmaya başlayan Camdaki Kız ile tartışma büyüdü ve sosyal medyada psikolojik dizilerle ilgili eleştirel yorumlar arttı.

Burcu Biricik ve Feyyaz Şerifoğlu’nun başrolünü paylaştığı, usta oyuncuların birlikte kamera karşısına geçtiği dizide, sorunlu çocuklarını evlendirmeye çalışan ve kendi sorunları da olan iki ailenin hikayesi yer anlatılıyor.

İnsanların çocukluklarında yaşadıklarının, tüm hayatını etkilediğini vurgulayan ve eğitici olmak üzere yola çıkıldığı belirtilen bu diziler; dram, cinsellik, bekaret, istismar, şiddet içerdiğinden iç karartıcı bulunmaya başladı.

Yanlış zaman mıydı?

Gülseren Budayıcıoğlu, yıllardır edindiği tecrübeyi, kliniğine gelenlerin yanı sıra, okuyucuya aktarmayı amaçladığı için kitap yazdığını, daha fazla kitleye ulaşmak için de dizi projeleri yaptığını açıklamıştı.

Dizilerde verilen mesajlar izleyicinin dikkatini çekse bile, fiziksel veya psikolojik şiddet içeren sahneler, izleyici sıkmış gibi. Özellikle içinde bulunulan, endişe ve korkunun arttığı, başta sağlık olmak üzere insan hayatı için çeşitli mücadelelerin verildiği bir dönemde, bu tarz dizilerden ziyade, insanların eğlenceli programlar izlemek istediği görülüyor.

Sosyal Medyada tartışılıyor

Sık sık dizilerle ilgili yorumlarını paylaşımlarına yansıtan sosyal medya kullanıcıları, tüm bu duygularını kendi hesaplarından paylaştı.

İçinde ünlü isimlerin de olduğu sosyal medya kullanıcıları, bu kadar sıkıntının içinde, Gülseren Budayıcıoğlu’nun hastalarının sorunlarını izlemek istemediklerini yazdı. Geçtiğimiz hafta bu yorumlarla birlikte, #GülserenBudayıcıoğlu TT listesinde yer aldı.

Gülse Birsel’in komedi dizileri hatırlatılarak, ekranlarda eğlenceli diziler istendiği vurgulandı.

İşte bazı paylaşımlar:

Maraşlı zirvede

Atv’de yayınlanan ve Burak Deniz ile Alina Boz’un başrolünü paylaştığı Maraşlı dizisi, bir süredir yükselişiyle dikkat çekiyordu. Bu hafta, haftalardır zirvede olan Sen Çal Kapımı dizisini geride bırakan Maraşlı, Digilup Top 10 listesinde zirveye ulaştı. Son zamanların popüler dizilerinden Maraşlı’da Celal ve Mahur, kısa sürede sahiplenilen çiftlerden oldu.

İşte, Digilup Top 10 listesinin ikinci 10 sıralamasında yer alan yerli dizilerin son haftadaki ileti sayıları:

11 Kardeşlerim ATV Cumartesi 37.700
12 gönül dağı TRT 1 Cumartesi 33.500
13 Camdaki Kız Kanal D Perşembe 31.700
14 Masumiyet Fox Tv Çarşamba 31.400
15 Mucize Doktor Fox Perşembe 30.900
16 Alev Alev Show Tv Perşembe 21.600
17 Kuzey Yıldızı Aşk Show Tv Cumartesi 20.000
18 Masumlar Apartmanı TRT 1 Salı 19.600
19 Bir Zamanlar Kıbrıs TRT 1 Perşembe 17.500
20 Uyanış: Büyük Selçuklu Trt 1 Pazartesi 13.100