Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Instagram’da Mesaj Engeli

Kullanıcısı gün geçtikçe artan sosyal medya mecralarının, kullanım amaçları da zamanla değişiyor. Platformlar, her kullanıma dönük geliştirme çalışmaları yaptığı gibi, ahlak dışı kullanıma dönük önlemler de geliştiriyor.

Instagram, yeni duyurduğu kararıyla, bu noktada aldığı önlemlerden birini açıkladı. Fotoğraf ve videoların paylaşıldığı, mesaj gönderilebildiği platformda, artık yetişkinler ve gençler arasındaki etkileşim kısıtlanacak.

Mesajlara engel

Instagramın 18 yaş altındaki kullanıcılara, ahlak dış amaçlar için, mesaj yoluyla ulaşmaya çalışan yetişkinleri engelleyecek özellik, bazı sonuçların önüne geçebilecek.

Platformun yeni politikasıyla; 18 yaş altı kullanıcılara, sürekli mesaj atmaya çalışan yetişkinler “potansiyel şüpheli” olarak işaretlenecek.

Gençler de uyarılacak

Aynı özellikle, eğer gençler, yetişkinlere mesaj atmaya çalışırlarsa, bazı güvenlik uyarıları alacaklar. Böylece, fotoğraf, video veya özel bilgi paylaşımında bulunmak isteyer genç kullanıcılar, platform tarafından, görüşmenin tehlikeli olabileceği konusunda uyarılacak.

Karar Türkiye’de de önemsendi

Instagram’ın bu kararı, Türkiye’deki sosyal medya kullanıcıları tarafından da yorumlandı. Dijital medyada, 2 bine yakın sonuçta, özellikle pedofili vakalar ve çocuk istismarına ilişkin alınacak önlemlerin önemli olduğu vurgulandı.