Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Karakterler Kadın Duruşuna Örnek Gösterildi

MTM Medya Takip Merkezi’nin profesyonel sosyal medya dinleme servisi Digilup verilerine göre, yerli dizilerde rol alan kadın oyuncularla ilgili paylaşımlarda, kadın karakterlerin özellikleri öne çıktı.

Bu hafta 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla, sosyal medyada; kadına şiddet, kadınların yaşadığı toplumsal baskı, kadınların yaşadıkları noktasında farkındalık yaratma gibi mesajlar paylaşıldı.

Bazı sosyal medya kullanıcıları, bu mesajlarında, kadınların yaşadıklarına dönük dizi hikayelerinden ve yerli dizilerde izlenen kadın karakterlerden de bahsetti.

Cansu Dere, Demet Evgar, Hülya Avşar, Deniz Çakır, Burçin Terzioğlu gibi oyuncuların canlandırdığı bazı karakterler ise öne çıktı.

Güçlü kadın duruşu

Kanal D’de yayınlanan Sadakatsiz dizisinde, Doktor Asya’yı canlandıran Cansu Dere, bu hafta da dizide Derin ve annesine verdiği cevapları içeren sahnelerdeki performansıyla konuşuldu.

Asya; hem boşanmış, hem çocuğuna sahip çıkmaya çalışan, hem eski eşinin baskısı, hem de yeni bir hayat kurma çabalarında, yaşadığı toplumsal baskıyı yaşayan bir kadın karakter. Yani aslında, fiziksel şiddet olmasa da psikolojik şiddet yaşayan bir kadın. Cansu Dere, Sadakatsiz’deki performansıyla, tüm bunları yaşayan kadınların duygularına tercüman olmasıyla, yorumlanıyor.

Demet Evgar birçok karakteriyle mesajlara yansıdı

Bir Kadın Bir Erkek dizisinden sonra bambaşka karakterlerle izleyiciyle buluşan Demet Evgar, özellikle Avlu’daki performansıyla, dikkat çekmişti. Bu sezon Evgar’ı, yine eşinin şiddeti ve çocuğuna sahip çıkma noktasındaki mücadelesiyle, Alev Alev dizisinde, Cemre karakterinde izliyoruz.

Ayrıca Demet Evgar bu ay, Meyhanedeyiz Biz’in Kadınlar Günü reklamında rol aldı. Samimi bir grubun, aynı masa etrafında toplandığı reklamda, kadınların yaşadıklarına dair farkındalık içeren cümleler, Demet Evgar tarafından anlatıldı.

Sosyal medya kullanıcıları; tüm bu karakterleri, replikleriyle birlikte, ünlü oyuncuyu da mesajlarına dahil ederek paylaştı. Ve Demet Evgar’ın son haftadaki sosyal medya etkileşiminde artış görüldü.

Masumiyet’te verilen mesajlar

Fox Tv’de iddialı kadrosuyla, yeni başlayan Masumiyet dizisinde de kadına şiddet ve şiddet gören kadın ile suçlanan erkeğin aileleri ekrana geliyor. Dava süresince yaşananlar, sosyal medya mesajları ile kamuoynun davaya dahil olması, psikolojik hastalıklar, ailelerin yaşananlar karşısında gösterdiği tutum gibi, aslında gerçekte karşılaşılan bir çok vakaya, dizinin hikayesinde yer veriliyor.

Masumiyet’te, suçlanan karakter İlker’in annesini Hülya Avşar, şiddet gören Ela’nın annesini Deniz Çakır canlandırıyor. Dizide her ikisi de çocuğu için mücadele veren iki anneyi ekrana getiriyor.

Kadınların yaşadıklarına dönük bir çok mesaj veren, dizideki karakterler, sosyal medya kullanıcılarının paylaşımlarında şöyle yer aldı:

Hükümsüz dizisinde de Burçin Terzioğlu, Hande Doğandemir ve Nur Fettahoğlu’nun kadınların yaşadıklarını anlatan sahneleri öne çıktı.

Masumlar Apartmanı’nda devleşti

TRT’de yayınlanan ve gerçek hayat hikayesinden uyarlanarak hazırlanan Masumlar Apartmanı’nda, bu hafta Safiye’nin davranışlarına karşı sabrı taşan İnci’nin tepkisi öne çıktı. Uzun süredir, sevdiği adam için evdeki ortama uyum sağlamaya çalışan İnci’nin Safiye’ye bağırdığı sahnede, Farah Zeynep Abdullah’ın performansı takdir topladı.

Zirve yarışı 3 kişi arasında

Sefirin Kızı kadrosuna, Mavi karakteriyle dahil olan Tuba Büyüküstün, bu haftanın en çok konuşulan kadın oyuncusu oldu. Haftalardır, 3 kişi arasında ilerleyen zirve yarışında, bu hafta ilk sıraya yükselen Tuba Büyüküstün 500 bine yakın iletide yorumlandı.

Haftanın 2. Sırasında Hande Erçel ve 3. Sırasında Demet Özdemir, rakiplerine göre açık ara farkla, yer aldı.

İşte, Digilup Top 10 listesinin ikinci 10 sıralamasında yer alan kadın oyuncuların son haftadaki ileti sayıları:

11 Dilan Çiçek Deniz Alev Alev 45.600
12 Ebru Şahin Hercai 43.000
13 Ahsen Eroğlu Menajerimi Ara 31.900
14 Esra Bilgiç Ramo 18.400
15 Aslıhan Güner Kuzey Yıldızı Aşk 14.700
16 Zeynep Farah Abdullah Masumlar Apartmanı 9.200
17 Aleyna Tilki İşte Bu Benim Masalım 6.000
18 Hazal Subaşı Çukur 5.800
19 Özge Yağız Sol Yanım 5.200
20 İlayda Alişan Masumiyet 4.600