Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Sağlık çalışanları alkışlandı

Dünyada pandemi ilan edilmesine sebep olan coronavirüs vakaları gittikçe artıyor. Olayın, ekonomik, sağlık ve eğitim gibi birçok boyutu tartışılıyor. Yetkililer, evde kalmanın ve sosyal temasın azaltılmasının, en önemli tedbir olduğunu açıklıyor. Ancak, işinin başında olması gerekenler, mecburen dışarıda olmaya devam ediyor.

Riskli grup sağlık emekçileri

İşine devam etmek zorunda olan ve en riskli grup olarak tanımlanan, sağlık çalışanları şu süreçte en fazla gündeme gelen mesleklerden oldu.

Hastane ortamındaki şartlar, çalışma saatleri, özverili çalışmalarıyla konuşulan; doktorlar, hemşireler, alanında uzman kişiler, yoğun çalışmalarına devam ediyor.

Bakandan alkış çağrısı

Salgın başladığı günden beri, konuyu yakından takip eden ve halkı sık sık bilgilendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının bu durumunu göz ardı etmedi. Geçtiğimiz hafta, mecliste yaptığı konuşmada, ilk olarak milletvekillerini, sağlık çalışanlarını alkışlamaya davet eden Koca, 3 gün boyunca saat 21:00’de vatandaşların da balkonlarından sağlıkçıları alkışlamasını istedi.

İlk çağrısını meclisten yapan Fahrettin Koca, her akşam 21:00’de, sosyal medya hesabından vatandaşa hatırlatmada bulundu

Sosyal medyada hızla yayıldı

MTM Medya Takip Merkezi’nin profesyonel sosyal medya dinleme servisi Digilup verilerine göre, sağlık çalışanlarına moral vermek için başlatılan alkış kampanyası 1 milyona yakın iletiye konu oldu.

Sosyal medya kullanıcıları, bakan Koca’nın çağrısına karşılık vererek, balkonlarından alkış görüntülerini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan da sağlık çalışanlarını alkışlayarak, selamladı.

Erdoğan’ın kendi hesabından paylaşılan videosu, milyonlarca kişi tarafından izlendi.

Meslek gruplarından destek

Bakanlar, siyasetçiler, spor kulüpleri, gazeteciler, iş dünyasının yanısıra, madenciler, öğretmenler, askerler gibi farklı meslek grupları da alkış uygulamasına destek verdi.

Özellikle Mehmetçik videoları sosyal medyada hızla yayıldı.

Şemdinli komando taburundan da alkışa destek geldi.

Sağlık çalışanlarını alkışlayan sosyal medya kullanıcıları; polis, asker, bankacılar, market çalışanları gibi bir çok meslek grubuna da teşekkür etti.

Eleştirenler de oldu

Bazı sosyal medya kullanıcıları, sağlık çalışanlarının şartlarının düzenlenmesi beklenirken, alkış uygulaması başlatılmasını eleştirdi.

Sağlık çalışanlarının bir kısmı da sosyal medya hesaplarından, bu uygulamanın kendilerine moral verdiğini belirtti.