Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Salgının ortaya çıkardığı ihtiyaçlar için dayanışma

Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan ettiği coronavirüs salgını, dünyanın tüm gündemini etkilemeye devam ediyor.

Sağlık ile ilgili gelişmeler olduğu kadar, ekonomik boyut da değişen gündem arasında.

Türkiye’de de sağlık çalışanlarının ihtiyaçları ve geçimini sürdürmekte zorlanan ailelerin ekonomik durumu öne çıkıyor.

Türkiye’de toplum dayanışması ön planda

Corona mücadelesinde, en fazla vurgulanan konu, insanların zorunda olmadıkça evlerinden çıkmaması. Hal böyle olunca; çalışanların işe gidememesi veya ücretini alamaması, esnafın siftah yapamaması ve dolayısıyla ailelerin geçim sıkıntısı yaşaması kaçınılmaz oluyor.

Yanısıra, sağlık çalışanlarının yoğun mesai altında çalışması, evlerine virüs taşıma ihtimalleri ve bolca malzemeye ihtiyaç duyuyor olmaları da bir gerçek.

Tam da bu noktada; devletin sağladığı imkanların yanı sıra, çeşitli kurumlar, markalar ve hatta ünlüler, yaptıkları bağışlar ile yardımlaşma kampanyaları başlattı.

MTM Medya Takip Merkezi’nin profesyonel sosyal medya dinleme servisi Digilup verilerine göre milyonlarca paylaşımda bu dayanışmaya yer verildi.

Sağlık çalışmaları için malzeme desteği

Şu sıralar çalışma koşulları en zor olarak nitelendirilen sağlık çalışanları, risk altında olmaları nedeniyle, en fazla malzeme ihtiyacı olan kişiler.

Yanı sıra, hastanelerde, coronavirüs hastaları için, daha fazla cihaz ihtiyacı bulunmakta.

Bu dayanışma kapsamında, çeşitli kurumlar bu ihtiyaçlara destek olacağını açıkladı. Selçuk Bayraktar, yerli solunum cihazı üretimi çağrısında bulunarak kampanya başlattı. Kampanyaya; Aselsan, Roketsan, Havelsan, Arçelik gibi firmalar destek oldu. Bazı firmalar, malzeme bağışı yaparken, bazı firmalar üretim için imkan sağlayacağını açıkladı.

Karikatürist ve heykeltraş Erdil Yaşaroğlu da evindeki 3 boyutlu yazıcı ile sağlık çalışanlarına siperlik ürettiğini duyurdu.

Konaklama imkanı

Evlerinden uzakta uzun mesailerde çalışmak durumunda kalan sağlık çalışanları, ailelerine virüs taşımaktan da endişe ediyor. Bu noktada, bazı oteller sağlık çalışanlarının, hizmetlerinden ücretsiz faydalanabileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’na nakit yardım

İş adamı Nevzat Aydın, Yemek Sepeti olarak, Sağlık Bakanlığı’na 1 Milyon TL, Sahibinden.com 2 milyon TL, Avon 100.00 TL’yi bağışladığını duyurdu.

Galatasaraylı futbolcu Adem Büyük, mücadeleye destek için Sağlık Bakanlığı’na 100.000 maske, 15.000 test ve 3.000 koruyucu ekipman bağışında bulunduğunu açıkladı.

Kızılay ve Ahbap işbaşında

İhtiyaç sahipleri için yoğun olarak çalışan Kızılay ve Ahbap, erzak dağıtımı ve ailelere nakit yardımı ile ilgili çalışmalar yürüttü.

Futbolcular, Kızılay’ın belirlediği ailelere erzak yardımı yapacağını, erzakların adreslere teslimini de Getir’in üstlendiğini duyurdu.

Haluk Levent’in bağış çağrısı karşılık buldu ve birçok ünlü isim, Ahbap platformunun yardım çalışmalarına bağışta bulundu. Levent, 30 saatte 10 bini aşkın aileye yardım yapacak kadar bağış yapıldığını Twitter hesabından paylaştı.

Ahbap platformu ayrıca, Efes Pilsen ile birlikte ortaklaşa yardım çalışması başlattı.

İşte diğer bazı firmalar tarafından yapılan bağışlar:

  • Flo Ayakkabı, kamu hastanelerinde çalışan sağlıkçılara, 2 tır ayakkabı gönderdi.
  • Sanko holding ihtiyaç sahiplerine 21.000 gıda paketi ulaştırdı.
  • Oppo Türkiye, 30.000 FFP3 tipi maskeyi Sağlık Bakanlığına bağışladı.
  • İstegelsin risk grubunda bulunan insanlara ücretsiz teslimat yapacağını duyurdu.