Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Sosyal Medya Araştırması Nasıl Yapılır?

Sosyal medya araştırması nasıl yapılır düşünen iş adamı

Sosyal medya kullanımının artması ile sosyal medya platformları pazarlama alanında oldukça önemli bir konuma geldi. Özellikle büyük şirketler, sosyal medya pazarlama alanında kendilerini geliştirmelidir. Günümüzde dijital platformların tercih edilmesinin en önemli nedeni klasik pazarlama yöntemleri ile istenilen hedef kitleye ulaşamayan işletmelerin daha büyük kitlelere ulaşmayı hedeflemesidir. Sosyal medya pazarlaması, klasik pazarlama yöntemlerine kıyasla çok daha düşük maliyetler gerektiren bir pazarlama yöntemidir. Sosyal medyada etkili bir konuma sahip olmak için sosyal medya araştırması yapmanız gerekir. Sosyal medya araştırması yapmak, etkileşiminizi artırmak için bilmeniz gereken birçok kriteri öğrenmenize olanak sağlar. Etkili bir sosyal medya araştırması, marka gelişimi açısından büyük öneme sahiptir. Öte yandan sosyal medyanın neredeyse her sektörde kullanılması da şirketler açısından önemli bir rekabet alanı oluşturur. Bunun yanı sıra sosyal medya kullanımı, şirketler için reklamların ve etkileşimlerin satışa dönüşmesini sağlamaya yardımcı olan bir araç olarak da görülmektedir. E-Ticaret sitesi olmayan şirketler dahi sosyal medya kullanımı ile marka bilinirliğini artırabilir. Sosyal medya dinleme yöntemlerini kullanarak müşteri ve hedef kitlenin beklentilerini anlamak her zaman daha kolaydır. Peki, etkili bir sosyal medya araştırmasının faydaları nelerdir? Markanızı büyütmek için neden sosyal medya araştırmasına önem vermelisiniz? Bu yazımızda konuyla ilgili merak edilen detayları sizler ile paylaşacağız.

Sosyal Medya Araştırmasının Faydaları

Sosyal medya araştırması yapmanın birçok faydası bulunmaktadır. Marka bilinirliğini artırmak, yeni kitleler ile iletişim kurmak ve etkileşimde olmak sosyal medyanın faydaları arasında yer almaktadır. E-ticaret firmaları, sosyal medya pazarlama yöntemlerini kullanırken, bu yöntemlerin birçok avantajından da yararlanmaktalar. Sosyal medya araştırmasının temel faydaları aşağıdaki gibidir:

Etkileşim ve İletişim

Sosyal medya araştırmasının faydalarından birisi, hedef kitlenizi tanıyabilmeniz ve nasıl iletişim kurabileceğinizi anlayabilmenizdir. Hedef kitlenize hızlı bir şekilde ulaşmak, ürün ve markanızı tanıtmak için, sosyal medya platformları üzerinde paylaşımlar yapmanız gerekir. Hedef kitlenizi tanıyarak bu paylaşımları onların ilgisini çekecek şekilde hazırlayabilirsiniz.

Müşteri Desteği

Sosyal medya platformları müşteri desteği hizmeti ile önemli bir yere sahiptir. Etkili bir sosyal medya araştırması sayesinde müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz ile nasıl iletişim kurmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca, onların sorularını yanıtlayabilir ve siparişleriyle ilgili, onlara destek sağlayabilirsiniz.

Organik Büyüme

Sosyal medya platformları üzerinden paylaşım yaparak organik içerikler paylaşmış olursunuz. Bu organik içeriklerin hangi türde ve alanda olması gerektiğini ise sosyal medya araştırması ile öğrenebilirsiniz. Böylece, hedef kitlenizin ilgisini çekecek paylaşımlar yaparak organik bir büyüme elde edebilirsiniz. Internet üzerinde markanız ve ürünlerinizle ilgili görüntülenebilir organik içerik sayısını da artırabilirsiniz. Facebook, Twitter, Pinterest, Linkedin ve Youtube üzerindeki paylaşımlarınız, Google üzerinde indekslendiği için, kullanıcıların arama sorgularında da yer alabilirsiniz. Böylelikle organik olarak sitenize trafik çekmeniz mümkündür.

Marka Bilinirliğini Artırma

Sosyal medya araştırması ile hedef kitlenizin hangi sosyal medya platformlarını kullandığını öğrenebilir ve onların davranışları üzerine güncel sosyal medya paylaşımları oluşturabilirsiniz. Bu platformlarda paylaşım yaptığınızda ve reklamlardan yararlandığınızda içeriklerinizi ve reklam kampanyalarınızı geniş kitlelere ulaştırma şansınız artar. İnternet üzerindeki görünürlüğünüzü artırmanız sayesinde de marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

Yeni Kitlelere Ulaşmak

Sosyal medya araştırması ile sosyal medya platformları üzerinden hem organik hem de reklamlarla, yeni hedef kitlelere ulaşabilirsiniz. Sosyal medya araştırması sayesinde potansiyel müşterilerinizin davranışlarını gözlemleyebilir ve onlar için ilgi çekici içerikler oluşturabilirsiniz. Henüz markanızı ya da ürünlerinizi keşfetmemiş olan kişilere bu içerikler sayesinde ulaşabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız paylaşımların, takipçileriniz tarafından paylaşılması da kulaktan kulağa pazarlama ile yeni kitlelere ulaşmanıza yardımcı olur.

Marka Konumlandırması

Sosyal medya araştırması sayesinde markanızı nasıl konumlandıracağınızı da daha iyi anlayabilirsiniz. Potansiyel müşterileriniz ve hedef kitleniz ile iletişim kurarken kullandığınız dil, pazardaki konumunuz ve rakiplerinizden farklılıklarınız ön plana çıkmalıdır.

Rakip Analizi

Sosyal medya araştırmasının faydaları arasında rakip analizi de yer alır. Rakip analizi ile rakiplerinizin sosyal medya platformları üzerinde ne tür çalışmalar yaptıklarını takip edebilir, onların stratejileri ve marka konumlandırmaları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca hedef kitlelerini analiz ederek, sosyal ağlarda onların hedef kitlelerine dönük reklamlar oluşturabilir ve stratejilerindeki eksikleri bularak, kendi stratejilerinizi de yönlendirebilirsiniz.

Sosyal Medya Dinleme ile İşinizi Geliştirin

Sosyal medya dinleme, rakiplerinizi ve hedef kitlenizi analiz ederek, sosyal medyada markanızı konumlandırmanıza yardımcı olacak bir süreçtir. Sosyal medya araştırma süreçlerinde sosyal medya dinleme yöntemlerini kullanmak da oldukça önemlidir. Sosyal medya dinleme yöntemi ile hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Bu durum ise etkili ve başarılı bir sosyal medya etkileşimi ile müşteri ilişkilerinizi güçlendirmenize olanak sağlar. Müşteri etkileşimi müşteri sadakati açısından da önemlidir. Bunun yanı sıra müşterilerinize ihtiyaçları olduğunda yardım etmeniz, onlarla ilişki kurmanız ve benzersiz bir müşteri deneyimi sunmanız müşteri sadakatinizi artırmanıza olanak sağlar. Ayrıca müşterilerin yorumlarına cevap vererek, istek ve şikayetlerini dinleyerek de güven oluşturmanız mümkündür. Müşteri ilişkileriniz sayesinde hangi paylaşımlarının daha çok etkileşim aldığını da öğrenebilirsiniz. Bu durumda ise stratejilerinizi geliştirebilir ve yeniden düzenleyebilirsiniz. Etkili müşteri ilişkileri, izlediğiniz stratejileri de değerlendirmenize olanak sağlar. Sosyal medya paylaşım sitelerinde kendileri ile ilgili neler konuşulduğunu ve müşterinin beklentilerini öğrenmek isteyen şirketler, bu dönüşümler ile kendi potansiyel müşteri verilerini de gözlemleyebilir. Sonrasında ise gelecek hedefleri için çeşitli plan ve stratejiler geliştirebilir.

Digilup Sosyal Medya Dinleme Hizmetleri Nelerdir

DigiLUP, sosyal medya dinleme hizmeti vermek amacı ile sizlere hizmet sunmaktadır. DigiLUP, Medya Takip Merkezi’nin, Twitter’ın partneri olan global iş ortağı ile Türkiye’nin en kapsamlı dijital medya takibi ve ölçümlemesini yapmaktadır. Medya Takip Merkezi’nin medya takibi ve ölçümleme alanındaki tecrübesini dijital medyaya yansıttığı bu platformda; profesyonel tarama teknikleriyle sosyal medyada kapsamlı takip ve analizler yapılmaktadır. Ayrıca son teknoloji yazılımlar ile geliştirilmiş raporlar, kullanıcıya işlevsel bir dijital medya çözümü de sunar niteliktedir. DigiLUP, yenilenen dijital çağa uyum sağlayarak geliştirilmiş, kişiselleştirilebilme fonksiyonu olan bir ara yüz ile kullanıcının ihtiyacına uygun şekilde tasarlanmıştır. Geleneksel ve dijital medya takibini birbirine entegre ederek, sosyal medya çözümleri sunmayı ve kullanıcıya ekstra fayda sağlamayı hedefleyen DigiLUP, sosyal medya dinleme ve marka bilinirliğini güçlendirme gibi konularda önemli bir konuma sahiptir.

Son teknoloji analizlerle kapsamlı iç görüler elde etmenize olanak sağlayan DigiLUP, her sektörden geniş müşteri yelpazesine sahip olmasının getirdiği avantajları, dijital medya tecrübesi ile birleştirerek fark yaratmayı başarmıştır. DigiLUP Dijital ve Sosyal Medya Takibi ile çalışmalarınıza değer katmanız mümkündür. DigiLUP ile;

  1. Etkinizi ölçün,
  2. Rakiplerinizi ve sektörünüzü takip edin,
  3. İlgisiz içerikleri eleyerek, iletileri optimize edin,
  4. Kurumsal imaj ve itibarınızı yönetin,
  5. Anlık bildirimler ile krizi önleyin,
  6. İlişki kurun,
  7. Detaylı ve karşılaştırmalı raporlar oluşturun,
  8. Stratejinizi belirleyin.

DigiLUP ekibi olarak bu yazımızda, “sosyal medya araştırması nasıl yapılır?” konusu ile sosyal medya dinleme stratejisinin önemini ele aldık. Dijital medya takibi konusunda profesyonel bir platform kullanmak ve uzman ekibimizden bilgi almak için, bizimle iletişime geçebilirsiniz: digilup@medyatakip.com