Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Sosyal medyada #kayyum yorumları artıyor

Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanları’nın görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanması, tüm medya mecralarında olduğu gibi, sosyal medyada da yorumlandı. 

DigiLUP sisteminin yaptığı listening sonuçlarına göre, yarım milyon paylaşımda, kayyum kararı yorumlandı.

Sosyal medya kullanıcıları, ikiye bölündü

Yorumların bir kısmında; belediyelerin terör örgütlerine yardım yapması dolayısıyla bu kararın alındığı ve yerinde bir karar olduğu belirtildi.

Bir kısım sosyal medya kullanıcıları da kararla birlikte halkın iradesinin hiçe sayıldığını vurguladı.

En fazla etkileşim alan ilk 5 paylaşım, muhalefet partilerinden geldi. Sırasıyla paylaşımlar; Ekrem İmamoğlu, Canan Kaftancıoğlu, Tunç Soyer, Sezgin Tanrıkulu, Garo Paylan tarafından yapıldı.

Sosyal medyada öne çıkan görüntülerden biri, Van Büyükşehir Belediyesi’ndeki makam odasında, yer değiştiren resimler oldu. Sosyal medyada kısa sürede yayılan videoda, Atatürk’ün resminin kaldırıldığı yerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın resminin asıldığı görüldü. Videonun yoğun eleştiri almasına karşılık, görüntünün tamamını içeren video yayınlandı ve durumun resimlerin kaldırılmasıyla değil, yer değiştirmesiyle ilgili bir detay olduğu aktarıldı. Bazı sosyal medya kullanıcıları, Atatürk üzerinden yapılan bu paylaşımların provakasyon olabileceğini paylaştı.

Paylaşımlarda ayrıca; Diyarbakır, Van, Mardin belediyelerinden sonra, sırada İstanbul, Ankara, İzmir belediyelerinin olabileceği belirtildi.

Paylaşımlara yansıyan başka bir görüntü, su faturası ödemeye giden yaşlı bir kadının, kayyum kararını öğrendikten sonra, belediye önüne oturarak, protesto söylemlerinde bulunması oldu.

Kararı sosyal medyada yorumlayan siyasetçilerden biri 11. cumhurbaşkanı Abdullah Gül oldu. Gül, @cbabdullahgul adlı hesabından şu paylaşımı yaptı:
Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının “bu şekilde” görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır.