Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Süleyman Soylu’nun istifası gündemde

Türkiye, dün akşam İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, istifa kararını konuştu. Bakan Soylu’nun kararını paylaşmasıyla birlikte, sosyal medya kullanıcıları hızla yorumlarını içeren paylaşımlar yaptı.

MTM Medya Takip Merkezi’nin profesyonel sosyal medya dinleme servisi Digilup verilerine göre, 2 milyonu aşkın iletide; istifa kararı, istifa etme biçimi, yerine kimin geleceği, cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın karara ne yanıt vereceği gibi bir çok detay yorumlandı.

Süleyman Soylu kendi hesabından paylaştı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Pazar akşamı sosyal medyadan da paylaştığı yazıyla, koronavirüs önlemleri kapsamında, hafta sonunda sokağa çıkma yasağı kararının duyurulmasından sonra yaşananlara değinerek, istifa kararını açıkladı.

Televizyon ve internet sitelerinde de son dakika olarak yayınlanan haber, sosyal medyada hızla yayıldı.

Bakan Soylu’nun istifasının Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmemesi gerektiğini belirterek istifayı istemeyen sosyal medya kullanıcıları olduğu gibi, kararın yerinde olduğunu belirten sosyal medya kullanıcıları da oldu.

Karar şaşırttı

Süleyman Soylu’yu seven ve istifasını istemeyen vatandaşların olumlu yorumları kadar, Türkiye’de pek fazla örneğine rastlanmamış, sorumluluk göstergesi de olumlu yorumlandı.

Bakan Soylu’nun bir sonuç karşısında, sorumluluğunu alarak istifa etmesi, takdir edildi.

Yerine kimin geleceği konuşuldu

Soylu’nun bu kararıyla boşalan İçişleri Bakanlığı koltuğuna kimin geçeceği de hızla yayılan konulardan biri oldu. Adı geçen isimlerden biri olan Binali Yıldırım’ın ismi 50 bini aşkın paylaşıma yansıdı.

Yeni karar sosyal medyadan duyuruldu

Süleyman Soylu, istifasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından değerlendirilip geri çevrilmesiyle, koltuğunu bırakmayacağını açıkladı. Vatandaşlara ve Erdoğan’a da teşekkürlerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı da süreci özetleyen bir açıklamayı ve Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanı görevine devam edeceğini, sosyal medya hesabından paylaştı.

Mizansen olduğunu düşünenler oldu

Süleyman Soylu’nun, sokağa çıkma yasağının duyurulma şekli ve sonrasında yaşananların sorumluluğunu alarak istifa etmesi ve bu kararın Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmemesi, devamında da Bakan Soylu’nun görevine devam etmesi, bazı kesimlerce “oyun” olarak nitelendirildi.