Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Twitter ayrımcılık yaptığını kabul etti

Popüler sosyal medya platformlarından Twitter, otomatik kırpma algoritmasına getirilen “ayrımcılık” iddialarını doğruladı. Algoritmada, cinsiyetçi ve ırkçı uygulamalar olduğu ortaya çıktı.

Kullanıcılarının, geçen yıl siyah tenli insanların yüzlerinin otomatik kırpma sonrası geri planda kaldığına yönelik iddialarını araştıran Twitter, bu eleştirilerin haklı olduğu sonucuna vardı.

Test edilen bu otomatik algoritmanın gerçekten de siyah tenli insanlar ve erkeklere karşı ayrımcılık yaptığını ortaya çıktı.

Kadınlar öne çıkarılıyor

Araştırmaya göre algoritma, beyaz tenli kişileri yüzde 4, kadınları da yüzde 8 oranında daha çok öne çıkarıyordu. Fotoğrafların kırpılan kısımlarında kadınların yüzlerinden çok vücutlarının kadraja alınıp alınmadığı da incelendi ama araştırmaya göre böyle bir durum olmadığı belirlendi.

Aksaklığın fotoğrafın arka planı ve göz rengi gibi birçok nedenden kaynaklandığını ama bunların hiçbirinin bahane olamayacağının vurgulandığı araştırmayla ilgili firma şu açıklamayı yaptı:

‘Otomatik fotoğraf kırpma algoritması sorunlu çünkü kullanıcının kendi kimlik ve değerlerini ifade etmesini kısıtlayıp aksine fotoğrafın en ilginç kısmının neresi olduğuna dair normatif bir bakış dayatıyor.’