Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Twitter Dark Web sunumu artık yok

Twitter, anonim şekilde tweet paylaşılmasını sağlayan versiyonunu kaldırdı. Popüler sosyal medya platformunun, “dark web”in öncüsü olan Tor ağındaki “.onion” uzantılı alan adı sertifikasının yenilenmemesi ve artık Tor üzerinden platforma erişilememesi dikkat çekti.

Bu durum, artık Twitter’da anonim olmanın mümkün olmayacağını gösteriyor.

Twitter, geçtiğimiz yıl ‘.onion’ uzantılı alan adı üzerinden platforma erişim sunmaya başlamıştı. Devam eden süreçte firma, alan adını yenilemesi gerektiği sürede yenileme yapmadı. Twitter’ın ‘.onion’ hizmeti de böylelikle kendi kendine sonlandırıldı.

Bu yenilenme işleminin yanlışlıkla mı gözden kaçırıldığı yoksa bilerek mi sonlandırıldığı henüz bilinmiyor.

Uygulama ile gizlilik sağlanıyordu

Tor ağının ve .onion uzantısının Twitter’a sunduğu özellikler, tamamen iki sistemin sunduğu avantajlardan oluşuyor. Tor ağı, tamamen anonim olarak erişilen şifreli bir ağ olduğu için, kullanıcıların konumunu ve kimlik bilgilerini gizlemesine imkân tanıyor. Bu uygulama bir nevi Twitter’ın sansüre karşı bir önlemi şeklinde değerlendiriliyordu.

Twitter Dark Web

Bahsedilen .onion uzantılı adres: twitter3e4tixl4xyajtrzo62zg5vztmjuricljdp2c5kshju4avyoid.onion

DigiLUP ile dünyadaki tüm dijital medya verilerine hakim olabilirsiniz. Sosyal Medya, Web Siteleri, Bloglar Forumlar, Sözlükler ve Global Medya sonuçlarınızla ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçin; digilup@medyatakip.com