Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Van Gölü fotoğrafı kazandı

Van Gölü’nün uzaydan çekilen görseli, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) düzenlemiş olduğu “Dünya Turnuvası” adlı online fotoğraf yarışmasında, birinci seçildi.

NASA, 20 yılı aşkın sürede Uluslararası Uzay İstasyonunda görev yapan astronotlar tarafından, dünyanın birçok yerinden çekilen fotoğrafların katıldığı yarışmada, Van Gölü’nün uzaydan çekilen fotoğrafı öne çıktı.

Başta Van olmak üzere, Türkiye’nin birçok ilinde heyecan uyandıran gelişme, Van Gölü fotoğrafının finale kalmasıyla, yakından takip edildi. 32 fotoğrafın yer aldığı yarışmada, 930 binden fazla oy kullanıldı.

Türkiye’deki sosyal medya kullanıcıları, #VanGölünüOyla hashtagiyle, sosyal medyada kampanya başlatarak, Van Gölü oylarını arttırdı.

2016’da çekilmişti

Uzay istasyonundan çekilmiş, 32 favori fotoğrafla başlayan yarışmanın finaline kalan 2 fotoğraftan biri Astronot Kate Rubins’in 12 Eylül 2016’da çektiği Van Gölü fotoğrafı olurken, diğeri Astronot Don Pettit tarafından 2012’de çekilen Amerika kıtası üzerinde hareket halindeki yıldızların göründüğü fotoğraf oldu.

Finale kalan 2 fotoğraf için oylama yapılacağı duyurulunca, yoğun oylama işlemi sebebiyle, NASA’nın sitesi çöktü. Oy kullanmak için siteye giren birçok vatandaş, “Sorry, earth observatory is not available right now (Üzgünüm, dünya gözlemevi şu anda kullanılamıyor)” yazısıyla karşılaştı.

Sosyal medyadan oy çağrısı

Van Gölü fotoğrafının finale kalmasıyla, başta siyasetçiler olmak üzere, sosyal medyadan Van Gölü için oy çağrısında bulunuldu. Konuyla ilgili, sosyal medyada 100 bine yakın paylaşım yapılırken, Süleyman Soylu, Emine Erdoğan, Mehmet Muharrem Kasaboğlu ve bir çok kurum, sosyal medya hesabından #VanGölünüOyla çağrısı yaptığı görüldü.

Türkiye Van Gölü’nde birleşti

Sistemin kilitlenmesinden, Türkiye’de bu çağrıya katılanlara ve birincilikle sonuçlanan yarışmayla, milletin bütünlüğüne değinen sosyal medya kullanıcıları oldu.

Astronot Van’a davet edildi

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, çektiği fotoğraf ile bu sürecin başlamasına vesile olan Astronot Kate Rubins’i, Van’a davet ettiklerini açıkladı.

Medya da ilgi gösterdi

Oy çağrıları ve gelişmeler, sosyal medyanın yanı sıra, gazeteler, televizyon kanalları, Türkiye’deki ve yurtdışındaki internet sitelerinde de ilgi gördü. MTM Medya Takip Merkezi’nin verilerine göre, konuyla ilgili binlerce haber yapıldı.