Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Yeni Nesil Medya Raporu yayınlandı

Dijitalleşme ve bilgisayar teknolojisindeki yenilikler ile beraber akla gelebilecek çeşitli elektronik iletişim türleri için kullanılan kapsayıcı bir terim olan Yeni Nesil Medya veya Yeni Medya, hızla değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Bu değişimlerle birlikte önemi artan Yeni Nesil Medya Raporu yayınlandı.

Şirketlere, yenilikçi dijital ürünler tasarlamaları için gereken inovasyon kültürünün kurulması ve kurum içi girişimcilik konusunda çözüm sunan GOOINN, bu ay Yeni Nesil Medya üzerine rapor hazırladı. Raporda, yeni nesil medyanın tanımı, geleceği, nasıl kullanıldığı ve yeni yıla yansıyabilecek trendler incelendi.

Pazarlamacıların ve iletişimcilerin, stratejilerini değiştirmesine neden olan yeni medya; gazeteler, dergiler, kitaplar, televizyon, radyo gibi, etkileşimi olmayan medyayı içeren konvensiyonel medyanın aksine, web siteleri, çevrimiçi video, epostalar, sosyal medya, online gazete, blog, forum, wiki, podcast, vlog, webinar gibi bir çok dijital iletişim kanalından oluşuyor.

Haber erişimi sosyal medyada yükseliyor

Yeni medya raporuna göre, sosyal medyada paylaşılan haberlere erişim yüksek. Facebook, haber kaynağı olarak önemini kaybetmeye devam ederken, Instagram, TikTok ve Telegram büyüme kaydediyor. 18-24 yaş grubunun yarısına yakınının kullandığı TikTok, popülerliğini koruyor.

Okuma tercih ediliyor

Yeni Nesil Medya raporunda belirtilen başka bir nokta da haber tüketme tercihi ile ilgili. Tüm yaş grupları, haberleri videodan edinme yerine, metin biçiminde alıp okumayı tercih ediyor.

Türkiye’de haber tüketimi sosyal medyadan

Sosyal medyanın en yaygın kullanılan haber kaynağı olarak televizyonun yerini alması, geleneksel medyanın düşüşe geçtiğini gösteriyor. Ülkede haberlerin ve bilgilerin paylaşımı çeşitli sosyal medya kanallarından ve online mesajlaşma yoluyla sıklıkla yapılıyor. Bu paylaşımlar yapılırken en fazla kullanılan sosyal medya platformu Youtube. Bunu Instagram ve Twitter takip ediyor. Dördüncü sırada Facebook yer alırken, beşinci sırada Whatsapp yer alıyor. Altıncı sırada ise, Telegram var.

Yeni Nesil Medya Raporu

Global pazarlama stratejileri için dünyadan veriler

Insider Intelligence’in yaptığı araştırma verilerinin eklendiği GOOINN yeni medya raporuna göre Latin Amerika; bilgisayar, tablet, mobil cihazlar, sosyal/mesajlaşma uygulamaları, müzik akışı ve çevrimiçi medyayı kullanımı diğer bölgelere göre daha fazla. Diğer yandan Batı Avrupa; dijital medya kullanımının öncüsü olarak görülüyor. Kıtanın kültürel olarak çeşitli kullanıcıları, mobil ve sosyal/mesajlaşma uygulamalarında harcadıkları zaman açısından diğer tüm bölgelerin gerisinde kalıyor. Orta Doğu ve Afrika bölgesi ise sosyal medya ve mesajlaşmaya harcanan zaman açısından ikinci sırada yer alıyor. Buradaki internet kullanıcıları, 2022 yılının ilk yarısında bahsedilen hizmetleri kullanarak günde ortalama 3 saat 5 dakika harcadılar.

“DigiLUP ile 196 ülke ve 187 dilde, tarama yapma imkanı!

Podcast’e ilgi hızla artıyor

Dünya genelinde podcast’a olan ilgi de artıyor. 2021 yılında 15,62 milyar dolar olan küresel podcasts pazarının 2022 yılında %30,10 bileşik yıllık büyüme oranıyla 20,32 milyar dolara, 2026 yılında ise %30,15 bileşik yıllık büyüme oranıyla 58,31 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Türkiye’de podcast’a olan ilgi, diğer dijital medya kanallarına göre bilinirliği daha düşük olmasına rağmen, artmaktadır. Ülkede podcast pazarına yapılan yatırımlar bir süredir devam ediyor. Ipsos’un 2021 yılında yaptığı araştırmaya göre ülkede 650 bin podcast dinleyicisi bulunuyor. Ara sıra dinleyenlerin sayısı 2 milyona yakın. Statista’nın verdiği 2022 yılı verilerine göre ise en çok podcast dinleyici kitlesi 18-34 yaş grubundan oluşuyor.

DigiLUP platformunda, tüm dünyada ingilizce yayın yapan podcastlere ulaşabileceğinizi biliyor muydunuz?”

Yeni Nesil Medya ile hayatımıza giren yeni kavramlar

GOOINN Yeni Nesil Medya Raporu, yeni nesil medyanın etkinliğini artırdığı günümüzde İnternet Gazeteciliği, Vatandaş Gazeteciliği, Robot Gazetecilik, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri ifade eden UGC (User Generated Content) ve içerik üreticilerinin yarattığı ekonomiyi ifade eden Yaratıcı Ekonomi (Creator Economy) gibi birçok yeni kavramın da hayatımıza girdiğini gösteriyor.

Bugün Creator Economy’de en çok kullanılan kanallar ise şu şekilde sıralanıyor;

· Canlı video akışı için Twitch

· İsteğe bağlı video içeriği için YouTube

· Resimler ve kısa videolar için Instagram

· Kısa videolar için TikTok

· Multimedya içeriği için Facebook

· Birden çok kaynaktan podcast’ler

· Bağımsız bloglar ve web siteleri

Yeni Nesil Medya ile geleceğin pazarlama planlarını şekillendireceği düşünülen 12 trend

 1. Story’ler gibi “geçici içerikler” etkileşimi daha da yükseltiyor,
 2. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler marka içeriklerinin önemli bir parçası olmaya başlıyor,
 3. Markalar video içeriğine daha fazla yönelmekte ve insanların ilgisini daha da arttırmak için birinci sınıf video tabanlı içerik sunmaya hazırlanıyor,
 4. Özgün içerikler daha fazla ön plana çıkmaya başlıyor,
 5. İnternet memes’leri önümüzdeki dönemlerde daha da artacak,
 6. Oluşturulması kolay ve oldukça ucuz olan kısa videolar özellikle genç kitleler arasında popüler bir fenomen haline geliyor,
 7. İş dünyasının yeni satış yerleri sunma yollarını denemeye başlaması sosyal ticareti artırmış durumda. Bu alana olan eğilimin artmasıyla birlikte markalar sosyal medya kanalları üzerinden hem yeni müşteri edinmeye hem de hedef kitlelerinin beklentilerini karşılamaya çalışıyor,
 8. İnsanların başkalarıyla etkileşime girme eğilimi ve sosyal yönelimli olmaları nedeniyle yeni nesil dijital medya kanallarında birbirleriyle etkileşime giren grup ve topluluk oluşturma sayısında artış görülüyor,
 9. Yeni nesil medyayı kullanan genç izleyiciler, iş aktivizmi trendini desteklemekte ve markaların zor konularda da aktif olarak yer aldığını görmek istiyor,
 10. Yeni nesil medya alanında sosyal medya, reklam dünyasının kralı olmaya başlamış durumda. 2021 yılında dijital reklamlara 521 milyar dolardan fazla para harcandı. Bu rakamın 2026 yılında 876 milyar dolara ulaşabileceğini öngörülüyor,
 11. Sosyal medya, arama motorlarının yerini almaya başlamış durumda,
 12. İnsanlar, yeni nesil dijital dinleme araçlarının piyasaya sürülmesiyle birçok içgörüye daha kolay erişiyor. Özellikle markalar bu araçlar sayesinde marka bilinirliklerini artırabildiği gibi oluşturdukları kampanya etkilerini anlamaktan insanların bir markayı nasıl algıladıklarını anlamaya kadar pek çok bilgi elde edebiliyor.

DigiLUP ile dünyadaki tüm dijital medya verilerine hakim olabilirsiniz. Sosyal Medya Web Siteleri, Bloglar Forumlar, Sözlükler Global Medya sonuçlarınızla ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçin; digilup@medyatakip.com