Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Youtube Shorts para kazandıracak

Sosyal medya kullanıcıları, her gün yeni bir özellikle tanışıyor. Birbirlerinden ilham alarak kendilerini geliştiren sosyal medya platformları, TikTok’un gelişmesiyle birlikte, ibreyi kısa videolara çevirdi. Son olarak kullanıcılarına yeni bir deneyim sunmaya hazırlanan uygulama; Youtube Shorts.

Sosyal medya platformlarının öncelik verdiği konu, daha fazla içerik üretmek ve daha fazla kullanıcının platformu kullanmasını sağlamak. Bu noktada platformlar, sürekli içerik üreticilerine yönelik kazançlı uygulamalar sunmaya çalışıyor.

Son gelişme Youtube’dan geldi. Yeni uygulama ile birlikte, Youtube Shorts için içerik üretecek kullanıcılara, daha fazla para kazanma fırsatı ve özel imkanlar sunulacak.

Gelirin yarısına yakını paylaşılacak

Youtube Shorts uygulamasını kullanan içerik üreticileri, Shorts arasında gösterilen reklamlarlardan elde edilen gelirin %45’ini kazanabilecek.

YouTube, içeriklerde telif hakkına sahip olan müziklerin kullanımını da serbest bırakacak. Programa katılan içerik üreticileri, telifli müzikleri içeriklerine ekleyebilecekler. Bu müzikler için daha önce bir telif ücreti ödememişlerse, reklamdan elde edecekleri gelirden bir miktar kesinti yapılacak ve bu kesinti, müziğin hak sahibine aktarılacak. İçerik üreticileri, böylelikle aslında telif nedeniyle para kazanamayacakları içeriklerden de para kazanmaya devam edebilecek.

Bununla birlikte içerik üreticileri, Creator Music üzerinden popüler ve telifli müzikleri kullanmak için telif parası ödeyerek müziği kullanabilecekler. Müzikler için telif bedelinin ödenmemesi durumundaysa yukarıda bahsedilen durum geçerli olacak.

Ayrıca, uygulamaya dahil olan içerik üreticileri, Süper Teşekkür, Süper Chat ve Süper Stickers ve kanal üyelikleri gibi özelliklerden de faydalanabilecek.

10 milyon izlenme sağlanmalı

2023 yılında aktif edileceği planlanan Youtube Shorts programına başvurmak için, en az 1000 aboneye sahip olmak ve son 3 ay içinde en az 10 milyon izlenmeye ulaşmış olmak gerekiyor.

DigiLUP ile dünyadaki tüm dijital medya verilerine hakim olabilirsiniz. Sosyal Medya Web Siteleri, Bloglar Forumlar, Sözlükler Global Medya sonuçlarınızla ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçin; digilup@medyatakip.com